چگونه افزایش نرخ بهره در ماه های آینده می تواند بر وام مسکن شما تأثیر بگذارد

پس از هفته‌ها گمانه‌زنی، بانک مرکزی انگلیس اعلام کرد که نرخ بهره را در ماه جاری روی ۰.۱ درصد نگه می‌دارد، اگرچه ممکن است تا قبل از کریسمس افزایش یابد.

نرخ بهره از زمان شروع همه گیری در پایین ترین سطح تاریخی ۰.۱ درصد باقی مانده است، با این حال بانک نشان داده است که انتظار می رود در ماه های آینده افزایش ملایمی داشته باشد. تصمیم بعدی در ۱۶ دسامبر گرفته می شود.

نرخ پایه بانک انگلستان چقدر است؟

نرخ پایه که توسط بانک انگلستان (BoE) تعیین شده است، معیاری برای هزینه استقراض پول است. برای صاحبان خانه مهم است زیرا وام دهندگان وام مسکن (و شرکت های کارت اعتباری و ارائه دهندگان وام) نرخ هایی را که در نظر می گیرند بر اساس آن قرار می دهند. اگر نرخ پایه افزایش یابد، هزینه وام نیز افزایش خواهد یافت.

چرا افزایش تورم یک مسئله است؟

از افزایش صورت‌حساب‌های انرژی گرفته تا فروشگاه‌های هفتگی گران‌تر، نرخ تورم بر همه چیزهایی که باید برای آن بپردازیم تأثیر می‌گذارد. تخمین زده می‌شود که قیمت‌های مواد غذایی در یک ماه گذشته افزایش یافته باشد، زیرا تولیدکنندگان هزینه‌های فزاینده نیروی کار، مواد، انرژی و حمل و نقل را جبران می‌کنند.

پل آرچر، مدیر ارشد وام مسکن در سراسر کشور توضیح می دهد: «تورم بالاتر به وضوح بر بودجه خانوارها فشار خواهد آورد.

برای تسکین فشار، BoE قصد دارد تورم را به نصف تا ۲ درصد کاهش دهد و یکی از راه‌های کلیدی برای دستیابی به این هدف افزایش نرخ بهره است.

افزایش نرخ بهره چه تاثیری بر وام مسکن من خواهد داشت؟

هر گونه افزایش در نرخ ها می تواند بر پرداخت ماهانه وام مسکن شما تأثیر بگذارد، اگرچه بستگی به نوع وام مسکن شما دارد. اگر معامله ای با نرخ ثابت دارید – و پل آرچر می گوید حدود ۸۰٪ از صاحبان خانه ها ترجیح می دهند خود را به یک نرخ تعیین شده برای دو یا چند سال متعهد کنند – خبر خوب این است که تجارت مانند همیشه خواهد بود و بازپرداخت ماهانه شما برنده می شود. تغییر نکنید، حداقل تا زمانی که نیاز به رهن مجدد داشته باشید.

اما، اگر شما جزو ۲۰ درصد وام گیرندگان با وام مسکن متغیر یا ردیاب هستید، یا قرارداد ثابت شما رو به پایان است، تقریباً مطمئناً هزینه های ماهانه شما افزایش می یابد.

نرخ بهره پرداختی در وام مسکن ردیاب معمولاً نرخ پایه BoE به اضافه یک درصد تعیین شده است. به عنوان مثال، نرخ پایه فعلی ۰.۱٪، به اضافه ۱٪، به این معنی است که در حال حاضر ۱.۱٪ سود پرداخت می کنید.

نرخ متغیر استاندارد چیزی است که اگر مدت قرارداد با نرخ ثابت یا معامله تخفیف قبل از رهن مجدد به پایان برسد، به آن منتقل خواهید شد. این نرخ ها بیشتر از سایر نرخ های وام مسکن است.

افزایش نرخ به احتمال زیاد به آرامی اجرا می شود. از نظر تاریخی، بانک‌ها هر بار ۰.۲۵ درصد را انتخاب کرده‌اند تا ضربه را کمی کاهش دهند.

برای درک این موضوع، اگر ۲۵ سال وام مسکن ۲۵۰۰۰۰ پوندی داشتید و ۲ درصد سود پرداخت می‌کردید، صورتحساب ماهانه شما ۱۰۶۰ پوند بود. اگر نرخ شما به ۲.۲۵ درصد افزایش یابد، این پرداخت به ۱۰۹۰ پوند در ماه تقویم افزایش می یابد. اگر دوباره به ۲.۵ درصد افزایش یابد، وام مسکن شما ۱۱۲۲ پوند در ماه هزینه دارد.

آیا همه گمانه زنی ها در مورد افزایش نرخ بهره شروع به تأثیری روی وام مسکن کرده است؟

آره. اکثر وام دهندگان خیابانی در حال حاضر افزایش نرخ بهره خود را در انتظار افزایش نرخ قبل یا بعد از کریسمس آغاز کرده اند. ماه گذشته، Barclays، HSBC، NatWest، Santander و TSB همگی قیمت برخی از محصولات را افزایش دادند.

پل آرچر از Nationwide توضیح می‌دهد: «وام‌های مسکن با نرخ ثابت بر اساس نرخ‌های سوآپ است. «در هفته‌های اخیر، نرخ سوآپ افزایش یافته است زیرا بازارهای مالی عامل افزایش نرخ بوده و به همین دلیل هزینه تأمین مالی برای بانک‌ها و جوامع ساختمانی افزایش یافته است.

این به نوبه خود در نرخ های وام مسکن ارائه شده توسط وام دهندگان لحاظ می شود.

ممکن است این اخبار وحشتناک به نظر برسد، اما مهم است که همه چیز را در چشم انداز نگه دارید. هنوز معاملات دو و پنج ساله در حدود ۱% وجود دارد که در مقایسه با آنچه که صاحبان خانه در یک یا دو دهه پیش پرداخت می کردند، بسیار ارزان است.

چه کاری می توانم در مورد آن انجام دهم؟

اگر از وام مسکن متغیر یا ردیاب استفاده می‌کنید، می‌توانید در اطراف خرید کنید تا ببینید آیا می‌توانید گزینه ارزان‌تری با وام مسکن ثابت پیدا کنید، اگرچه ممکن است ابتدا مجبور شوید هزینه بازخرید زودهنگام بپردازید و این ممکن است مزایای مبادله را از بین ببرد. بلافاصله. مستقیما. اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه برای شرایط فردی شما بهترین است، باید با یک مشاور وام مسکن واجد شرایط صحبت کنید.

اگر قرار است معامله با نرخ ثابت شما ظرف چند ماه آینده به پایان برسد، می‌توانید در حالی که می‌توانید گزینه‌های خود را برای قفل کردن یک معامله خوب در حال حاضر ببینید. بسیاری از بانک ها به شما اجازه می دهند تا چندین ماه قبل از انقضای وام مسکن خود برای معاملات فعلی درخواست دهید. از آنجایی که این می تواند یک فرآیند طولانی باشد، ایده خوبی است که این فرآیند را ظرف شش ماه پس از پایان قرارداد فعلی خود شروع کنید.

یکی دیگر از خبرهای خوب این است که هرچه سود بیشتری داشته باشید، معامله وام مسکن بهتری خواهید یافت. پل آرچر می گوید: «هرچه سهام بیشتری در خانه خود داشته باشید، احتمال دارد وام دهنده نرخ پایین تری را ارائه دهد. نرخ‌های ۹۵% وام به ارزش (LTV) برای کسانی که ۶۰% LTV دارند بالاتر است.

او می‌گوید: «اگر در طول مدت قرارداد، بتوانید به یک باند LTV پایین‌تر بروید، می‌توانید متوجه شوید که نرخ کمتری نسبت به قبل به شما پیشنهاد می‌شود.

لطفا توجه داشته باشید: اطلاعات و نظرات ارائه شده در این مقالات به منظور مشاوره مالی نیست و نباید هنگام تصمیم گیری مالی به آنها اعتماد کرد. لطفا از یک ارائه دهنده وام مسکن متخصص راهنمایی بخواهید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *