خانه های تعطیلات پس از برگزیت: قانون ۹۰/۱۸۰ روز چگونه کار می کند

آیا رویای یک زندگی جدید در میان باغ های زیتون مایورکا یا تاکستان های پروونس را در سر می پرورانید؟ شاید بخواهید بیشتر سال را در خانه دوم خود با مشرف به سواحل شنی آلگاروه بگذرانید؟

از زمان برگزیت، بریتانیایی‌ها باید اقامت خود را در منطقه شینگن به ۹۰ روز از هر دوره ۱۸۰ روزه محدود کنند. اما راه‌هایی برای ماندن طولانی‌تر، از نظر قانونی، وجود دارد، اگرچه قوانین ویزا از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

در اینجا خلاصه ای از تغییرات پس از برگزیت آمده است:

قانون ۹۰/۱۸۰ روز شینگن

تمامی شهروندان بریتانیایی با پاسپورت معتبر برای بازدیدهای کوتاه مدت حق دسترسی بدون ویزا در سراسر اتحادیه اروپا (EU) را دارند. به عنوان مثال، شما می توانید به اسپانیا یا فرانسه برسید و آزادانه به پرتغال، ایتالیا یا هر یک از ۲۶ کشوری که منطقه شینگن را تشکیل می دهند، بدون هیچ محدودیتی عبور کنید.

برای تعطیلات آخر هفته، تعطیلات یک یا دو هفته‌ای و اقامت کوتاه مدت یک یا دو ماهه، قوانین ورود نسبت به روزهای قبل از برگزیت تغییر زیادی نکرده است.

اگر برای اقامت طولانی‌تری برنامه‌ریزی کنید، تغییر قابل توجهی رخ می‌دهد. طبق قوانین فعلی، شهروندان بریتانیایی فقط مجاز به اقامت ۹۰ روزه در هر دوره ۱۸۰ روزه در منطقه شنگن هستند.

در اول ماه مه به خانه تعطیلات اسپانیایی خود برسید و می توانید تا پایان ژوئیه به صورت تمام وقت در آنجا زندگی کنید، اما پس از آن باید آن را ترک کنید و تا آغاز نوامبر – به اسپانیا یا هر کشور اتحادیه اروپا – برنگردید. اینها همان محدودیت هایی است که اکثریت شهروندان غیر اتحادیه اروپا با آن مواجه هستند.

منطقه شینگن چیست؟

منطقه شینگن یک نهاد کاملاً مجزا از اتحادیه اروپا است. این شامل ۲۶ کشور است که امکان تردد آزاد و بدون کنترل مرزی را دارند.

آنها اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی هستند. ، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

معافیت ها:

  • کشورهای اتحادیه اروپا شامل بلغارستان، کرواسی، قبرس، ایرلند و رومانی در منطقه شنگن نیستند، اگرچه بلغارستان، کرواسی و رومانی در حال عضویت هستند.
  • کرواسی و قبرس قوانین ۹۰ روزه خود را دارند. زمان صرف شده در سایر کشورهای منطقه شینگن در مجموع ۹۰ روز آنها به حساب نمی آید.
  • ایرلند هیچ محدودیتی برای شهروندان بریتانیایی اعمال نمی کند. تحت منطقه سفر مشترک، رفت و آمد آزاد بین بریتانیا و ایرلند وجود دارد.

نحوه محاسبه ۹۰/۱۸۰ روز خود در منطقه شنگن

شمارش ۹۰ روز سخت است، از روز ورود به منطقه شینگن شروع می شود و در روز خروج به پایان می رسد. اگر اقامت در منطقه شینگن را شکست دهید – برای مثال با بازگشت به بریتانیا به مدت ۱۰ روز – آن دوره در کل ۹۰ روز شما لحاظ نمی شود.

نحوه تعریف دوره ۱۸۰ روزه نیز مهم است. از روزی که وارد منطقه شینگن می شوید، برعکس محاسبه می شود. هر بار که وارد می شوید، ۱۸۰ روز «جدید» محاسبه می شود. بنابراین در ۱ دسامبر وارد منطقه شینگن شوید و ۱۸۰ روز به ۴ ژوئن برمی گردد ، یعنی نمی توانید ۹۰ روز در این مدت اقامت داشته باشید.

سردرگم؟ وب سایت اطلاعات ویزای شینگن دارای یک ماشین حساب ویزای مفید است که کار سخت را برای شما انجام می دهد. و همچنین یک ماشین حساب مفید ویزای اقامت کوتاه مدت در وب سایت کمیسیون اروپا وجود دارد.

جریمه های بیش از حد اقامت

کنترل شدید مرزی به این معنی است که هرکسی که ۹۰ روز خود را بیشتر بگذراند، به زودی شناسایی می‌شود و طبق وب‌سایت اطلاعات ویزای شینگن، «هیچ ویزای بیش‌تر از آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد». مجازات ها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است، اما به طور کلی اگر بیش از حد اقامت داشته باشید، با جریمه مواجه خواهید شد.

نحوه تمدید قانونی اقامت خود در منطقه شینگن

اقامت و سرمایه گذاری

تقاضا برای پاسپورت دوم – و شهروندی دوم – در سال های اخیر افزایش یافته است. تعدادی از کشورها، در حدود ۳۰ کشور در سراسر جهان، امکان اقامت را به سرمایه گذاران علاقه مند به خرید ملک ارائه می دهند. در اروپا، اسپانیا و پرتغال دو کشور اصلی هستند که این گزینه را ارائه می دهند.

ویزاهای بلند مدت

پرتغال، اسپانیا و فرانسه از جمله کشورهایی هستند که برای مهاجران غیر کاری ویزا ارائه می دهند و می توانند ثابت کنند که می توانند از نظر مالی از خود حمایت کنند و پوشش مراقبت های بهداشتی خصوصی معتبر ارائه دهند. برنامه ها بسته به کشور از سه هفته تا شش ماه یا بیشتر طول می کشد.

توجه داشته باشید که حتی زمانی که از حقوق اقامت در کشور مورد علاقه خود اطمینان حاصل کرده اید، تا زمانی که اقامت دائم اعطا نشده باشد، مجاز به گذراندن بیش از ۹۰ روز از هر ۱۸۰ روز در هیچ کشور دیگر اتحادیه اروپا در محدوده شنگن نخواهید بود.

دو ملیتی

بریتانیا به شهروندان خود اجازه می دهد که تابعیت دوگانه داشته باشند. پس از برگزیت، بسیاری از خریداران بریتانیایی با یکی از اقوام اروپایی – به عنوان مثال یک پدربزرگ و مادربزرگ ایرلندی – امکان دریافت پاسپورت اجدادی را که امکان رفت و آمد آزاد در اتحادیه اروپا را فراهم می کند، بررسی کرده اند.

توجه داشته باشید که دستورالعمل رسمی دولت می گوید نمی توانید در زمانی که در کشوری هستید که تابعیت دوگانه دارید به کمک های دیپلماتیک بریتانیا تکیه کنید

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *