در مورد نرخ بهره و معاملات وام مسکن چه اتفاقی می افتد؟

پس چه اتفاقی می افتد و چرا؟ اینکه چگونه ممکن است بر شما تأثیر بگذارد به نوع معامله وام مسکنی که به دنبال آن هستید یا نوع معامله ای که انجام می دهید – و مدت زمان بیشتری از مدت وام شما باقی مانده بستگی دارد. 

به علاوه، پیش‌بینی‌ها در مورد افزایش نرخ‌های بهره، همراه با شرایط اقتصادی گسترده‌تر، به سرعت در حال تغییر هستند. هیچ کس به طور قطع نمی داند چه چیزی در پیش است، اما ما هنوز ده ها هزار نفر را می بینیم که هر روز درخواست مشاهده املاک را دارند، که همان سطحی است که ما در تمام ماه دیده ایم.

بنابراین اگر به فکر نقل مکان هستید، یا اگر مدت وام مسکن شما به زودی به پایان می رسد، در اینجا سعی کرده ایم به برخی از سوالاتی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهیم. 

چرا اکنون نرخ وام مسکن در حال افزایش است؟

قبل از این هفته، نرخ وام مسکن در طول سال افزایش یافته بود. بانک انگلستان “نرخ پایه” را تعیین می کند که وام دهندگان از آن برای تعیین نرخ های وام مسکن خود استفاده می کنند. در دی ماه امسال نرخ پایه ۰.۲۵ درصد بوده است. از آن زمان به بعد، به طور فزاینده ای افزایش یافته است و در حال حاضر ۲.۲۵٪ است. 

دولت هدف تورم ۲% را برای بانک انگلستان تعیین می کند، اما نرخ فعلی آن ۹.۹% است. این مسئولیت بانک انگلستان است که مطمئن شود تورم پایین و باثبات است، بنابراین آنها باید تورم را به پایین برگردانند. روشی که آنها این کار را می کنند افزایش نرخ بهره است. 

بانک مرکزی انگلیس پیش‌بینی می‌کند که تورم در ماه اکتبر به حدود ۱۱ درصد افزایش یابد و چند ماه قبل از شروع کاهش، بالای ۱۰ درصد باقی بماند. 

افزایش نرخ بهره منجر به افزایش متوسط ​​نرخ های وام مسکن موجود شده است. به عنوان مثال، اگر ۱۰ درصد سپرده داشته باشید و وام مسکن دو ساله با نرخ ثابت بگیرید، نرخ معمولی که در ژانویه موجود بود ۲ درصد بود. این رقم در پایان ماه اوت به طور میانگین به ۳.۹ درصد افزایش یافت. این افزایش ها پیش بینی شده بود و وام دهندگان توانستند به تدریج آنها را فاکتور بگیرند. 

نرخ وام مسکن در این هفته بیشتر افزایش یافته است زیرا زمانی که اتفاقات غیرمنتظره ای در بازارهای مالی رخ می دهد، احتمالاً تأثیر مستقیمی خواهند داشت. جمعه گذشته (۲۳ سپتامبر  )، بودجه کوچک صدراعظم از بزرگترین کاهش مالیات در ۵۰ سال گذشته، از جمله کاهش حق تمبر برای خانه نشینان در انگلیس و ایرلند شمالی ، رونمایی کرد .

این منجر به گمانه زنی های زیادی در مورد اینکه چگونه این کاهش ها ممکن است بر امور مالی بریتانیا تأثیر بگذارد، شده است. ارزش پوند شاهد کاهش بی سابقه ای بوده است که احتمالاً تورم را بیشتر می کند. در نتیجه، باور عمومی بر این است که بانک انگلستان ممکن است نیاز به افزایش سریعتر و بالاتر از آنچه قبلاً پیش بینی شده بود، نرخ بهره را داشته باشد. 

در حال حاضر، پیشنهادی از سوی بازارهای مالی وجود دارد که نرخ پایه بانکی می تواند تا بهار آینده به ۵.۸ درصد افزایش یابد. این بر هزینه‌های اساسی وام‌های مسکن با نرخ ثابت تأثیر گذاشته است. به همین دلیل است که برخی از وام دهندگان معاملات را مجدداً قیمت گذاری کرده اند و برخی دیگر به طور موقت برخی یا همه محصولات خود را حذف کرده اند. انتظار می رود برخی از وام دهندگانی که محصولات را پس گرفته اند با معاملات جدید در روزها و هفته های آینده بازگردند.

چگونه افزایش نرخ بهره ممکن است بر وام مسکن من تأثیر بگذارد؟

اگر برای اولین بار خریدار هستید، خانه خود را نقل مکان می کنید یا دوباره رهن می کنید، احتمالاً تحت تأثیر تغییرات قرار خواهید گرفت. اگر معامله ای با نرخ ثابت دارید، خبر خوب این است که طبق روال معمول انجام می شود و بازپرداخت ماهانه شما حداقل تا زمانی که معامله فعلی شما به پایان برسد تغییر نخواهد کرد. 

اگر کاری انجام ندهید، در پایان معامله خود به طور خودکار به نرخ متغیر استاندارد (SVR) وام دهنده خواهید رفت. این نرخ‌ها بیشتر از سایر نرخ‌های وام مسکن هستند و عموماً برای منعکس‌کننده تغییرات در نرخ پایه بانک انگلستان تغییر می‌کنند. 

اگر مدت وام مسکن ۲۵ ساله دارید و به نرخ ثابتی برای ۲۰۰۰۰۰ پوند نگاه می کنید، بر اساس نرخ هایی که از ۲٪ به ۶٪ افزایش می یابد، بازپرداخت های شما چگونه تغییر می کند. 

نرخ ثابت وام مسکن (۲۰۰۰۰۰ پوند در ۲۵ سال) پرداخت های ماهانه افزایش پرداخت های ماهانه
۱% ۷۵۴ پوند
۲% ۸۴۸ پوند + ۹۴ پوند
۳% ۹۴۸ پوند + ۱۹۴ پوند
۴% ۱۰۵۶ پوند + ۳۰۲ پوند
۵% ۱۱۶۹ پوند + ۴۱۵ پوند
۶% ۱۲۸۹ پوند + ۵۳۵ پوند

اگر شما جزو ۱۵ درصد وام گیرندگان تخمین زده شده با وام مسکن متغیر یا ردیاب هستید، تقریباً مطمئناً هزینه های ماهانه شما افزایش می یابد. نرخ سود پرداختی در وام مسکن ردیاب معمولاً در برابر نرخ پایه بانکی به اضافه یک درصد تعیین شده است. به عنوان مثال، نرخ پایه فعلی ۲.۲۵٪ به اضافه ۱٪ به این معنی است که شما در حال حاضر ۳.۲۵٪ بهره پرداخت می کنید. 

آیا هنوز هم می توانم یک معامله وام مسکن با نرخ ثابت دریافت کنم؟

برخی از وام دهندگان محصولات با نرخ ثابت خود را پس گرفته اند، در حالی که برخی دیگر قیمت های خود را در واکنش به تغییر سریع هزینه های تامین مالی خود افزایش داده اند. اما مطمئناً ارزش این را دارد که بدانید گزینه های شما چیست. 

اگر از رهیاب یا وام مسکن متغیر استفاده می‌کنید، می‌توانید در اطراف خرید کنید تا ببینید آیا می‌توانید گزینه ارزان‌تری با وام مسکن با نرخ ثابت پیدا کنید. با این حال، ممکن است ابتدا مجبور شوید هزینه بازپرداخت زودهنگام را بپردازید. اگر مطمئن نیستید که کدام گزینه برای شرایط فردی شما بهترین است، می توانید با یک کارگزار یا مشاور وام مسکن واجد شرایط صحبت کنید. 

من با نرخ ثابت هستم، پس از پایان معامله من چه گزینه هایی وجود دارد؟

اگر قرار است معامله با نرخ ثابت شما ظرف شش ماه آینده به پایان برسد، می‌توانید ببینید که اکنون چه گزینه‌هایی برای قفل کردن یک معامله وجود دارد. 

بسیاری از وام دهندگان به مشتریان فعلی اجازه می دهند تا شش ماه قبل از پایان نرخ فعلی خود برای معاملات جدید بدون نیاز به پرداخت هزینه بازپرداخت پیش از موعد درخواست دهند. این اغلب “انتقال محصول” یا “تغییر” نامیده می شود. این یک فرآیند نسبتاً آسان است زیرا شما با وام دهنده فعلی خود می مانید، بنابراین نیازی به وکیل یا ارزیابی دارایی نخواهید داشت، و نیازی به اثبات درآمد شما نیست. 

اگر به دنبال جابه‌جایی وام‌دهندگان هستید – چه در حال رهن مجدد یا نقل مکان به خانه باشید – ممکن است بخواهید قبل از پایان معامله با نرخ ثابت شروع کنید، زیرا روند درخواست می‌تواند چندین ماه یا بیشتر طول بکشد. 

در حال حاضر نوسانات زیادی در بازار وام مسکن وجود دارد، ممکن است بخواهید به آنچه وام دهنده شما ارائه می دهد نگاه کنید یا با یک کارگزار وام مسکن صحبت کنید تا بفهمید کدام معاملات برای شما در دسترس است. 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *