بازار مسکن از زمان مینی بودجه: چه اتفاقی افتاده است؟

بودجه کوچک صدراعظم کواسی کوارتنگ در ۲۳ سپتامبر اعلام شد و شامل کاهش انواع مالیات ها از جمله کاهش مالیات زمین تمبر (SDLT) در انگلستان و ایرلند شمالی بود.

روز قبل، بانک انگلستان نرخ بهره را برای هفتمین بار متوالی افزایش داد و به ۲.۲۵ درصد رساند که بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ بود از آن زمان، اخبار زیادی در مورد تأثیر این تغییرات بر بازار مسکن منتشر شده است بنابراین، از آنجایی که می‌توانیم هر تغییری را در رفتار جابه‌جایی خانه در زمان واقعی مشاهده کنیم، نگاهی دقیق‌تر انداخته‌ایم تا بفهمیم چه چیزی در دو هفته گذشته تغییر کرده است.

قبل از اعلام مینی بودجه چه اتفاقی می افتاد؟

همه گیری ویروس کرونا و چندین دوره قرنطینه تاثیر قابل توجهی بر بازار مسکن داشته است. ما شاهد بودیم که تقاضا از سوی افرادی که به دنبال جابه‌جایی هستند، بسیار بیشتر از تعداد خانه‌های موجود برای خرید است، که همچنان میانگین قیمت‌های درخواستی را به بالاترین حد خود رسانده است.

در طول سال ۲۰۲۲، شاهد کاهش این سطوح عظیم تقاضا بوده ایم که تا حدودی به دلیل ورود خانه های بیشتر به بازار است. و اخیراً، ما شاهد بازگشت اجمالی بازار مسکن به سطوح تقاضای قبل از کووید در سال ۲۰۱۹ هستیم.

چه اتفاقی برای نرخ وام مسکن افتاده است؟

قبل از مینی بودجه، نرخ وام مسکن در طول سال افزایش یافته بود. اما این نرخ ها در دو هفته گذشته بیشتر افزایش یافته است زیرا کاهش مالیات اعلام شده در بودجه کوچک غیرمنتظره بود. و هنگامی که اتفاقات غیرمنتظره در بازارهای مالی رخ می دهد، احتمالاً تأثیر مستقیمی خواهند داشت.

گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد اینکه این کاهش‌ها چگونه می‌تواند بر امور مالی بریتانیا تأثیر بگذارد، وجود دارد. عموماً اعتقاد بر این است که بانک انگلستان ممکن است نیاز داشته باشد که نرخ بهره را سریعتر و بالاتر از پیش بینی قبلی افزایش دهد. این بر هزینه‌های اساسی وام‌های مسکن با نرخ ثابت تأثیر گذاشته است، و همچنین به همین دلیل است که برخی از وام‌دهندگان معاملات را مجدداً قیمت‌گذاری کرده‌اند و اکنون گران‌تر هستند.

هنوز وام مسکن موجود است. یک کارگزار وام مسکن می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه نوع وام مسکنی را باید بگیرید و چقدر می توانید وام بگیرید. آنها در مورد شرایط خاص شما صحبت خواهند کرد تا به تعیین بهترین وام دهنده برای شما کمک کنند. و به یاد داشته باشید، اگر شما برای وام مسکن توسط یک وام دهنده رد شده اید، به این معنی نیست که توسط هر وام دهنده ای رد خواهید شد.

آیا فروش خانه کاهش می یابد؟

در زمان تغییرات اقتصادی یا عدم اطمینان، این امکان وجود دارد که مردم دوباره ارزیابی کنند که آیا خریدهای بزرگی که برای انجام آنها برنامه ریزی کرده بودند هنوز برای آنها منطقی است یا خیر. بنابراین اگر در حال حاضر در یک زنجیره املاک هستید و منتظر نقل مکان هستید، ممکن است نگران این باشید که برنامه‌های جابجایی افراد دیگر در زنجیره چه اتفاقی می‌افتد.

اما در دو هفته گذشته، تعداد فروش‌های کاهش یافته تقریباً در سطح «عادی‌تر» بازار مسکن در سال ۲۰۱۹ باقی مانده است. و در بیشتر موارد، مردم از فروش‌هایی که قبلاً توافق شده بود، کنار نمی‌روند.

آیا مردم هنوز خانه های خود را برای فروش گذاشته اند؟

همچنین گمانه زنی های زیادی در مورد قیمت مسکن و آنچه ممکن است اتفاق بیفتد وجود دارد. و این شانس وجود داشت که بتوانیم افراد بیشتری را ببینیم که برنامه‌های حرکتی خود را به حالت تعلیق در می‌آورند و تصمیم می‌گیرند منتظر بمانند و ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

اما در مقایسه با دو هفته قبل از اعلام بودجه کوچک، ما در واقع شاهد افزایش جزئی (۴٪) در تعداد املاک جدید برای فروش بوده ایم. این یک خبر مثبت برای کسانی است که به دنبال نقل مکان هستند، زیرا انتخاب گسترده تری از خانه های بالقوه برای خرید وجود دارد و باید به کاهش سرعت رشد قیمت مسکن کمک کند.

آیا فروشندگان مسکن قیمت های درخواستی را کاهش می دهند؟

در دو هفته گذشته، ما شاهد افزایش بسیار ناچیز (۱%) در درخواست کاهش قیمت نسبت به دو هفته گذشته بوده ایم.

تعداد خانه های برای فروش با کاهش قیمت – در حال حاضر ۲۳٪ – به طور قابل توجهی کمتر از میانگینی است که در طول پنج سال قبل از همه گیری مشاهده کردیم که ۳۲٪ بود.

در یک نظرسنجی از بنگاه‌های املاک در این هفته، بیش از نیمی (۵۴%) گفتند که فروشندگان جدید، یا کسانی که خانه‌های خود را از زمان بودجه کوچک به بازار عرضه کرده‌اند، اکنون برای قیمت‌گذاری واقعی خانه‌های خود بازتر خواهند بود. مایل به در نظر گرفتن پیشنهادات کمتر

اگر به فروش خانه خود فکر می کنید، یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای اطمینان از یافتن خریدار انجام دهید، قیمت گذاری رقابتی آن از زمانی است که آن را وارد بازار می کنید. این به این معنی است که احتمال کمتری وجود دارد که نیاز به کاهش بیشتر قیمت داشته باشید. می‌توانید از ابزار قیمت‌های فروخته‌شده ما استفاده کنید تا بدانید خانه‌های نزدیک خود را برای چه چیزی فروخته‌اید.

بهترین راه برای به دست آوردن یک ارزیابی دقیق این است که از یک مشاور املاک محلی بپرسید. شما می توانید نمایندگی های املاک محلی را پیدا کنید و یک ارزیابی رایگان ملک را  در اینجا ترتیب دهید .

آیا مردم هنوز به دنبال نقل مکان به خانه هستند؟

ما در دو هفته پس از بودجه کوچک، تعداد مشابهی از مردم را دیده‌ایم که به خانه‌های فروش در Rightmove نگاه می‌کنند. با این حال، در مقایسه با دو هفته قبل از مینی بودجه، شاهد کاهش ۱۲ درصدی تعداد افرادی هستیم که برای مشاهده املاک درخواست می کنند.

این ممکن است به این دلیل باشد که خریداران خانه دقیقاً آنچه را که می‌توانند بپردازند دوباره ارزیابی می‌کنند، زیرا افزایش نرخ‌های بهره منجر به افزایش متوسط ​​نرخ‌های وام مسکن موجود شده است.

برخی از افرادی که خانه‌شان را جابجا می‌کنند ممکن است به این فکر کنند که آیا باید تغییراتی در بودجه خود ایجاد کنند یا ممکن است اکنون به دنبال خانه‌ای در مکانی مقرون‌به‌صرفه باشند.

هیچ تغییری در تعداد فروش توافق شده در مقایسه دو هفته قبل از مینی بودجه، با دو هفته پس از آن وجود ندارد. این بدان معناست که برای کسانی که قادر به انجام این کار هستند، نقل مکان‌های خانگی همچنان ادامه دارد. و یافتن خانه ای که می خواهید یک عمر خاطره در آن بسازید یک طرز فکر طولانی مدت است.

در ۳۱ اکتبر چه اتفاقی خواهد افتاد و چرا اینقدر مهم است؟

در پایان ماه، دولت قرار است برنامه مالی تفصیلی را همراه با پیش بینی های دفتر مسئولیت بودجه منتشر کند. این جزئیات دقیق‌تر واقعاً مهم خواهند بود، زیرا این طرح چگونگی برنامه‌ریزی دولت برای تأمین مالی بسته کاهش مالیاتی را که به عنوان بخشی از بودجه کوچک معرفی شده است، مشخص می‌کند.

با فاش شدن جزئیات بیشتر “برنامه مالی میان مدت” دولت، امید است که برخی از ابهامات در بازارهای مالی شروع به فروکش کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *