چرا قیمت مسکن در این ماه افزایش یافته است؟

در حال حاضر گمانه زنی های زیادی در مورد قیمت مسکن وجود دارد و اینکه چگونه می تواند تحت تاثیر مواردی مانند افزایش نرخ بهره و افزایش هزینه های زندگی قرار گیرد.

در این ماه، میانگین قیمت درخواستی یک خانه در بریتانیا در واقع دوباره افزایش یافته است و یک رکورد جدید دیگر در ۳۷۱۱۵۸ پوند ثبت کرده است. این افزایش کمی نسبت به ماه قبل است و کمی کمتر از میانگین پنج ساله ای است که معمولاً در اکتبر مشاهده می کنیم.

دلیل اصلی افزایش قیمت مسکن در این ماه این است که همچنان تعداد افرادی که به دنبال نقل مکان هستند از تعداد خانه های برای فروش بیشتر است. این بدان معناست که فروشندگان جدیدی که در ماه گذشته خانه های خود را به بازار عرضه کرده اند، نیازی به کاهش قیمت های درخواستی خود برای جلب علاقه خریداران احساس نکرده اند.

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می‌گوید: «آنچه که قرار است برای قیمت مسکن اتفاق بیفتد، احتمالاً در حال حاضر در ذهن بسیاری از خانه‌سازان است، به‌ویژه پس از عدم اطمینان بازار پس از بودجه کوچک دولت. هیچ اثر فوری بر میانگین قیمت ها وجود نداشته است، اما ما شاهد رشد سالانه قیمت های درخواستی هستیم که همچنان نرم تر می شود.

در سال ۲۰۲۲ تاکنون چه اتفاقی افتاده است؟

تاکنون در سال ۲۰۲۲، در مقایسه با دو سال فوق العاده شلوغ قبلی، تقاضای کمی کمتر از سوی خریداران خانه داشته ایم. پس از اینکه همه‌گیری «مسابقه برای فضا» شروع به تسطیح کرد، ما به سمت یک نوع «عادی‌تر» بازار مسکن حرکت کردیم که آخرین بار در سال ۲۰۱۹ شاهد آن بودیم.

اما هنوز تعداد افرادی که به دنبال جابه‌جایی هستند بیشتر از خانه‌هایی هستند که برای فروش وجود دارد، که به افزایش قیمت‌ها ادامه داده است.

با این حال، افزایش سریع متوسط ​​نرخ بهره وام مسکن باعث شده است که برخی از افراد بالقوه نقل مکان کنند، برنامه های خود را متوقف کنند. در دو هفته بعد از مینی بودجه، تقاضا در مقایسه با دو هفته مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافت. اما همچنان بالاتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ است.

تیم می‌گوید: «این قابل درک است که برخی از جابجایی‌های جدید که گزینه‌ای برای صبر کردن دارند، ممکن است دید واضح‌تری نسبت به آنچه در حال حاضر برای خرید عمده‌ای مانند خانه دارند، بخواهند.

«با عدم اطمینان در مورد اینکه نرخ بهره وام مسکن به کجا خواهد رفت، کسانی که هنوز توانایی پرداخت هزینه را دارند ممکن است تصمیم بگیرند که انتظار طولانی مدت می‌تواند هزینه بیشتری نسبت به اقدام برای حرکت در حال حاضر داشته باشد، به خصوص اگر سطح تقاضا همچنان از تعداد وام‌ها پیشی بگیرد. خانه‌های موجود برای خرید، که از قیمت خانه حمایت می‌کند.»

آیا قیمت مسکن همچنان در حال افزایش است؟

به احتمال زیاد در ماه های نوامبر و دسامبر شاهد کاهش فصلی میانگین قیمت های درخواستی خواهیم بود که مطابق با آنچه معمولاً در این زمان از سال می بینیم خواهد بود. اما قبل از اینکه بتوانیم سال ۲۰۲۳ را پیش بینی کنیم، رویدادهای اقتصادی بیشتری وجود دارد که باید انجام شود.

تیم می‌گوید: «بعد از یک دوره دو ساله فوق‌العاده شلوغ در بازار مسکن، به ویژه با تحولات جدیدی که تقریباً هر روز در حال حاضر اتفاق می‌افتد، کمی زمان می‌برد تا بازار به سطح جدیدی از فعالیت «عادی‌تر» مستقر شود. 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *