افزایش نرخ بهره: چه معنایی برای وام مسکن شما می تواند داشته باشد

بانک انگلستان (BofE) نرخ بهره را ۰.۷۵ درصد افزایش داده و به ۳ درصد رسانده است. این بالاترین میزان از سال ۲۰۰۸ بوده است و سه چهارم درصد افزایش، بزرگترین افزایش منفرد در بیش از ۳۰ سال گذشته است.

افزایش نرخ بهره انتظار می رفت. BofE گفته است که به افزایش نرخ بهره برای کمک به مبارزه با سطوح فزاینده تورم ادامه خواهد داد. دولت برای بانک انگلستان نرخ تورم ۲ درصد تعیین کرده است، اما سطح فعلی بسیار بالاتر است و ۱۰.۱ درصد است.

آیا این کار گرفتن وام مسکن را سخت تر می کند؟

اکنون ثبات بیشتری در بازارهای مالی وجود دارد. بنابراین اخیراً شاهد افزایش تعداد معاملات وام مسکن در دسترس بوده ایم و هزینه معاملات با قیمت ثابت شروع به کاهش کرده است.

بسیاری از معاملاتی که وام دهندگان وام مسکن در حال حاضر ارائه می دهند، قبلاً در افزایش نرخ بهره ۰.۷۵ درصد نقش داشته اند، زیرا انتظار می رفت. بنابراین بعید است که افزایش امروز منجر به افزایش قیمت وام مسکن شود.

با این حال، وام دهندگان معیارهای استطاعت خود را در هفته های اخیر سخت تر کرده اند. این برای اطمینان از اینکه مردم همچنان قادر به پرداخت وام های مسکن خود هستند، در صورتی که پرداخت های آنها افزایش می یابد، انجام می شود.

متأسفانه، خریدارانی که برای اولین بار از نظر مالی تلاش می کنند تا وارد نردبان ملک شوند، ممکن است دریافت وام مسکن دشوارتر باشد.

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می گوید: «مهم است که فراتر از اعداد عنوان نگاه کنیم. کارگزاران وام مسکن و وام دهندگان می‌توانند به مردم کمک کنند تا گزینه‌های مختلف موجود برای مدیریت هزینه‌های خود را ارزیابی کنند و ببینند آیا می‌توانند از عهده نقل مکان برآیند یا خیر.

«آنچه که ما از آژانس‌های املاک می‌شنویم این است که اگر اکنون زمان مناسبی برای جابه‌جایی است، مردم هنگام وزن کردن، دیدگاهی میان‌مدت تا بلندمدت دارند. اگر آنها بدانند که می توانند از عهده پرداخت های وام مسکن برآیند، و خانه ای را پیدا کرده اند که دوستش دارند، پس مصمم هستند که تلاش کنند تا کار را انجام دهند.

افزایش نرخ بهره برای وام مسکن شما چه معنایی می تواند داشته باشد؟

اگر در وام مسکن با نرخ ردیاب هستید، به احتمال زیاد به زودی شاهد افزایش بازپرداخت ماهانه خود خواهید بود. این به این دلیل است که مبلغی که بازپرداخت می شود معمولاً با توجه به نرخ بهره فعلی به اضافه یک درصد تعیین شده تعیین می شود.

اگر در یک معامله با نرخ ثابت هستید، سودی که پرداخت می کنید تا پایان دوره شما تعیین می شود. این بدان معناست که اطلاعیه امروز بر بازپرداخت ماهانه فعلی شما تأثیری نخواهد گذاشت، حداقل تا زمانی که قرارداد فعلی شما به پایان برسد.

هنگامی که معامله با نرخ ثابت شما به پایان می رسد، به طور خودکار به نرخ متغیر استاندارد (SVR) تغییر می کنید، مگر اینکه معامله ثابت جدیدی را قفل کنید. وام دهندگان SVR خود را تعیین می کنند، زیرا این نوع وام مسکن مستقیماً نرخ بهره BofE را ردیابی نمی کند. و اکثر وام دهندگان تمام تغییرات اخیر نرخ بهره را به SVR خود منتقل کرده اند.

چرا نرخ بهره همچنان در حال افزایش است؟

بانک انگلستان وظیفه دارد اطمینان حاصل کند که تورم پایین و پایدار است، زیرا تورم بالا به این معنی است که تمام کالاها و خدماتی که خریداری می کنیم هزینه بیشتری دارند.

زمانی که تورم بالاست و پول زیادی به اقتصاد پمپاژ می شود و به دنبال کالاهای کم است، بانک انگلستان نرخ بهره را افزایش می دهد. نرخ بهره بالاتر به این معنی است که قرض گرفتن پول گرانتر است و مردم کمتر خرج می کنند. این باعث می شود که پول از اقتصاد خارج شود و در عوض صرف هزینه های استقراض از جمله مواردی مانند وام مسکن شود.

اگرچه رشد امروز بالاترین میزانی است که در دهه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، اما کمتر از رشدی است که بازارها حتی چند هفته پیش، پس از اعلام بودجه کوچک دولت، پیش‌بینی می‌کردند.

در واقع، از آنجایی که اکثر اعلامیه‌های بودجه کوچک در حال حاضر پس گرفته شده‌اند، شاهد کاهش نرخ‌های وام مسکن در چند هفته اخیر بوده‌ایم. این منعکس کننده این دیدگاه بود که نرخ بهره در ماه نوامبر به ۳ درصد افزایش خواهد یافت که اکنون با اعلام مورد انتظار امروز تایید شده است.

به طور خلاصه، اکثریت وام دهندگان قبلاً این افزایش نرخ را در معاملات با نرخ ثابت خود لحاظ کرده ا

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *