میانگین قیمت های درخواستی با پایان سال کاهش می یابد

در چند ماه گذشته، پس از افزایش نرخ بهره وام مسکن، گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد اینکه چه اتفاقی ممکن است برای قیمت مسکن بیفتد، وجود داشته است.

 

شاخص ماهانه قیمت خانه ما دارای به روزترین داده های ماهانه در مورد قیمت های درخواستی در انگلستان، اسکاتلند و ولز است، بنابراین ما می توانیم ببینیم در حال حاضر در بازار مسکن چه اتفاقی می افتد.

در این ماه شاهد کاهش قیمت‌ها برای سومین بار در سال جاری بودیم. این کاهش – ۲.۱٪ – میانگین قیمت درخواستی یک خانه در کشور را به ۳۵۹,۱۳۷ پوند می رساند. اما در هر منطقه و کشور تغییرات زیادی وجود دارد، بنابراین برای اینکه بدانید قیمت‌های درخواستی در کجا زندگی می‌کنید، می‌توانید نقشه را در گزارش کامل ما در اینجا بررسی کنید .

چرا قیمت های درخواستی در ماه دسامبر کاهش یافته است؟

در چند ماه گذشته، نرخ بهره بالاترمنجر به افزایش متوسط ​​نرخ های وام مسکن موجود شده است. در حالی که این رقم در ماه گذشته شروع به کاهش کرد – از بالاترین میزانی که درست پس از بودجه کوچک سپتامبر به آن رسیدند – این می تواند به این معنی باشد که گزینه های وام مسکن ممکن است برای برخی از خریداران، به ویژه خریدارانی که برای اولین بار خریداری می کنند، محدودتر باشد.

این بدان معناست که برخی از افرادی که مشتاق حرکت بودند، برنامه های خود را برای حرکت به حالت تعلیق درآورده اند. و با توجه به کاهش بودجه برخی از خریداران، برخی از فروشندگان خانه قیمت‌گذاری رقابتی‌تری برای یافتن خریدار قبل از کریسمس دارند.

همه اینها به طور کلی تأثیر منفی بر قیمت مسکن داشته است. اما ما همچنان سال را با رشد متوسط ​​قیمت درخواستی ۵.۶ درصد به پایان می بریم که تنها کمی کمتر از ۶.۳ درصد در سال گذشته است.

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می‌گوید: «اگرچه ما همیشه انتظار داریم قیمت‌ها در دسامبر کاهش یابد، زیرا فروشندگان با انگیزه سعی می‌کنند توجه خریدار را قبل از کریسمس با قیمت رقابتی به خود جلب کنند، این کاهش ماهانه بزرگترین کاهشی است که در چهار سال گذشته دیده‌ایم. “

او می افزاید: «این یک واکنش کوتاه مدت قابل درک به افزایش سریع نرخ وام مسکن و کاهش در دسترس بودن محصولات وام مسکن است که در اواخر سپتامبر و اکتبر، قبل از اینکه اوضاع شروع شود، شاهد بودیم».

اگر به فکر فروش خانه خود هستید، این به چه معناست؟

در چند ماه پایانی سال، شاهد کاهش تقاضا از سوی خریداران خانه در مقایسه با دو سال و نیم گذشته فوق العاده شلوغ بوده ایم. پس از اینکه همه‌گیری «مسابقه برای فضا» شروع به تسطیح کرد، ما به سمت نوع «عادی‌تر» بازار مسکن حرکت کردیم که آخرین بار در سال ۲۰۱۹ شاهد آن بودیم.

طی دو هفته گذشته، تعداد افرادی که درخواست‌های خود را درباره املاک برای فروش به آژانس‌های املاک ارسال کرده‌اند نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ ۴ درصد افزایش داشته است. و تعداد بازدید از خانه‌های فروش در Rightmove نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد افزایش یافته است. نشانه آن است که برخی از خریداران شروع به سنجیدن گزینه های خود کرده اند.

قابل درک است که برخی از خریداران، نه تنها به خاطر فصل جشن، بلکه با این فکر که ممکن است با انتظار تا سال جدید، معامله وام مسکن با نرخ ثابت بهتر و چشم انداز با ثبات تری دریافت کنند، پریشان شده اند. داده‌های ما نشان می‌دهد که بسیاری از جابجایی‌های آماده برای حرکت در خارج از کشور در انتظار زمان مناسب برای ورود به بازار در سال ۲۰۲۳ هستند.

“جهش روز باکس” برای فروشندگان خانه چه معنایی دارد

اگر به فروش خانه خود فکر می کردید، دسامبر زمان بسیار خوبی برای آماده کردن لیست خود است. تعداد زیادی از خریداران بالقوه، خانه‌هایی را برای فروش در Rightmove در طول فصل جشن مشاهده می‌کنند، و مردم تمایل دارند در هفته‌های اول ژانویه بازدیدهای خانگی را تنظیم کنند.

مشاور املاک راب کندی، مدیر فیلیپ جیمز کندی در دیدزبری، توصیه های مشابهی برای فروشندگان خانه دارد.

او می‌گوید: « امسال گروهی سخت‌گیر از خریداران با وام‌های از پیش تأیید شده وجود دارند که می‌خواهند قبل از اتمام قرارداد وام مسکن خود خرید کنند و باید دوباره با نرخ بهره بالاتر درخواست دهند. همه نشانه ها حاکی از آن است که این گروه در سال جدید برای فروش بسیار مهم خواهند بود، بنابراین باید شناسایی و مطابقت داده شود.

او می‌افزاید: «با توجه به کاهش قیمت‌های فروشندگان و راه‌اندازی دستورالعمل‌های جدید، در سال آینده بهترین نمایندگان به یک تفاوت واقعی در دستیابی به فروش تبدیل خواهند شد.»

قیمت مسکن در سال آینده چه خواهد شد؟

ما معمولاً در ژانویه شاهد جهش در فعالیت‌های جابه‌جایی خانه‌ها بودیم، اما در ابتدای سال کمی طول می‌کشد تا تغییرات قابل توجهی در قیمت تمام شود. در ماه فوریه، با ورود به فصل شلوغ خانه‌سازی بهار، به‌طور بالقوه می‌توانیم شاهد جهش قیمت‌ها باشیم.

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می گوید: «ما در سال آینده به سمت تعادل یکنواخت بین عرضه و تقاضا پیش می رویم، اما انتظار نداریم که فروش اجباری افزایش یابد که باعث انبوه املاک برای فروش شود و به قیمت قابل توجه تر کمک کند. در سال ۲۰۲۳ سقوط می کند. این در پیش بینی ما از کاهش متوسط ​​۲ درصدی در سال آینده منعکس شده است.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *