قیمت مسکن بیشترین رشد سال نو را در سه سال اخیر داشته است

بسیاری از خانه‌داران در حال حاضر برنامه‌های جابجایی سال ۲۰۲۳ خود را عملی کرده‌اند و قیمت‌های درخواستی متوسط ​​بیشترین رشد سال نو را در سه سال اخیر داشته است.  

شاخص ماهانه قیمت خانه ما دارای به روزترین داده های ماهانه در مورد قیمت های درخواستی در انگلستان، اسکاتلند و ولز است، بنابراین ما می توانیم ببینیم در حال حاضر در بازار مسکن چه اتفاقی می افتد. در این ماه شاهد افزایش میانگین قیمت خانه در بریتانیای کبیر با ۰.۹ درصد بوده ایم و به ۳۶۲۴۳۸ پوند رسیده است. 

رشد قیمت به دنبال چند ماه پایانی نامشخص در بازار مسکن در سال ۲۰۲۲ و دو ماه کاهش قیمت در نوامبر و دسامبر است. اما میانگین قیمت‌ها هنوز ۲ درصد کمتر (۸۷۲۰ پوند) نسبت به رکورد اوج خود در اکتبر سال گذشته است.  

قیمت‌های درخواستی معمولاً در ژانویه، پس از دوره آرام خانه‌نشینی منتهی به دوره کریسمس و در طول دوره کریسمس افزایش می‌یابد. اما افزایش قیمت امسال بزرگترین افزایش قیمت در این زمان از سال از سال ۲۰۲۰ بوده است.  

و به نظر می رسد بسیاری از خریداران و فروشندگان خانه آماده حرکت خود هستند. ۵ ژانویه سومین روز شلوغ ترین روز برای افرادی بود که از مشاوران املاک می خواستند برای خانه خود ارزش قائل شوند . و در دو هفته گذشته، در مقایسه با دو هفته قبل، در تعداد افرادی که با آژانس‌های املاک در مورد خانه‌های فهرست شده در Rightmove تماس می‌گیرند، ۵۵ درصد افزایش یافته است.  

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می‌گوید: «با توجه به اینکه توقف کریسمس به‌طور غیرمنتظره‌ای در اوایل سال گذشته رخ داد، مهم بود که ببینیم آیا خریداران و فروشندگان دوباره برنامه‌های خود را در ابتدای سال جاری انجام می‌دهند یا منتظر بمانند تا ببینیم چه چیزی چند ماه اول ممکن است بیاورد اعداد مطمئناً نشان می‌دهند که فعالیت‌ها پس از کریسمس بازگشته است.» 

می توانید گزارش کامل قیمت خانه ما را اینجا بخوانید . 

چشم انداز بازار مسکن در سال ۲۰۲۳ چگونه است؟

در پایان سال ۲۰۲۲، عدم اطمینان در مورد میزان تأثیرپذیری بازار املاک تحت تأثیر مواردی مانند افزایش نرخ بهره، تورم و افزایش هزینه زندگی وجود داشت. 

و اگرچه روزهای اولیه است، اما در حالی که به سال ۲۰۲۳ می رویم، چندین نشانه مثبت وجود دارد.  

تیم می گوید، ما شروع به دیدن “روندهای آشنا و بازاری آرام تر و سنجیده تر پس از تغییر سریع جو اقتصادی در چند ماه پایانی سال گذشته کرده ایم.”  

با این حال، ما انتظار داریم که اثر کامل محدودیت‌های استطاعت و افزایش نرخ وام مسکن در سال گذشته، برخی از بخش‌های بازار را در نیمه اول سال متوقف کند. اما ممکن است شاخه‌های سبز رشدی وجود داشته باشد که در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ تقویت خواهند شد.»  

در سال ۲۰۲۳، ما پیش‌بینی می‌کنیم که میانگین قیمت‌های درخواستی ۲ درصد کاهش یابد. برای در نظر گرفتن این موضوع، این بدان معناست که میانگین قیمت‌ها در مارس ۲۰۲۲ خواهد بود.

می‌توانید پیش‌بینی بازار مسکن در سال ۲۰۲۳ را اینجا بخوانید .  

بنابراین، اگر به فکر فروش هستید، این به چه معناست؟

تقاضا از سوی خریداران خانه در مقایسه با شلوغ ترین شروع سال گذشته تا کنون کاهش یافته است، اما در مقایسه با مدت مشابه در آخرین بازار «عادی» پیش از همه گیری سال ۲۰۱۹، ۴ درصد افزایش یافته است. 

و در حالی که تعداد بیشتری از مردم شروع به فهرست کردن خانه‌های خود برای فروش در ژانویه کرده‌اند، تعداد خانه‌های موجود برای فروش هنوز بسیار پایین‌تر از سطحی است که ما در بازار مسکن معمولی‌تر به دیدن آن عادت کرده‌ایم.  

با این حال، اگر برنامه‌های خود را برای جابه‌جایی تا سال جدید به تعویق انداخته‌اید، افزایش فصلی ماهانه در درخواست‌های فروشنده جدید نشانه‌ای دلگرم‌کننده است.  

بنابراین، اگر برای فروش خانه خود آماده می شوید، همچنان مهم است که قیمت رقابتی داشته باشید و توسط نماینده املاک خود هدایت شوید. در اینجا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد انتخاب مشاور املاک بخوانید.  

تیم می‌گوید: «فروشندگان اولیه‌ای که در حال حاضر در بازار هستند و قیمت‌گذاری صحیحی انجام داده‌اند، احتمالاً از مزایای جهش در فعالیت خریدار بهره‌مند می‌شوند، در حالی که فروشندگانی که بیش از حد ارزش‌گذاری می‌کنند ممکن است در چند هفته آینده با ایجاد سهام دارایی گرفتار شوند. و ماه ها، و رقابت بیشتری را از دیگر فروشندگان با قیمت بهتر در منطقه خود تجربه می کنند. گوش دادن به توصیه های مشاور املاک خود در مورد بازار محلی و قیمت گذاری درست در اولین بار می تواند از فروش کهنه و نیاز به کاهش بیشتر در آینده جلوگیری کند. 

کارشناسان داخلی چه می گویند؟

گرت اورتون، رئیس بخش فروش مسکونی در هنری آدامز، در آغاز سال ۲۰۲۳ شاهد افزایش درخواست‌ها از سوی خریداران و فروشندگان بوده است.  

او می‌گوید: «در سراسر شبکه دفاتر ما، قطعاً از حجم فعالیت‌های فروش بلافاصله پس از تعطیلات کریسمس خوشحال شده‌ایم. مردم اکنون به آینده نگاه می کنند و برنامه های حرکتی خود را برای سال جدید به اجرا در می آورند. 

همراه با افزایش سطح بازدید که تاکنون در سال ۲۰۲۳ مشاهده شده است، ما درخواست های بیشتری برای ارزیابی دریافت می کنیم. این نویدبخش یک بازار متعادل معقول در ماه‌های آینده است، جایی که عرضه و تقاضا به طور مساوی‌تری مطابقت دارند.» 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *