پیش‌بینی قیمت مسکن، قیمت‌های درخواستی در سال ۲۰۲۳ چه خواهد شد؟

امسال اتفاقات زیادی در بازار مسکن رخ داده است. ما سال ۲۰۲۲ را با ماه‌ها افزایش بی‌سابقه قیمت مسکن، سطوح عظیم تقاضا از سوی خریداران و فروش سریع‌تر خانه‌ها از هر زمان دیگری آغاز کردیم. 

با گذشت سال، بعد از دو سال پرمشغله، شروع به فروپاشی بازار کردیم و به بازار مسکن که در سال‌های قبل از همه‌گیری دیده بودیم، بازگشتیم. 

و سپس نرخ‌های بهره شروع به افزایش کردند و برخی از خریداران برنامه‌های حرکتی خود را با افزایش نرخ‌های وام مسکن متوقف کردند. 

پس چگونه رویدادهای سال ۲۰۲۲ می تواند بر بازار ملک در سال آینده تأثیر بگذارد؟ در اینجا وضعیت در حال حاضر چگونه به نظر می رسد. 

چه اتفاقی می تواند برای قیمت مسکن در سال ۲۰۲۳ بیفتد؟

امسال شاهد افزایش ۵.۶ درصدی قیمت‌های درخواستی در بریتانیا بودیم و به طور متوسط ​​به ۳۵۹۱۳۷ پوند رسید. این تقریباً ۱۷۰۰۰ پوند بیشتر از سال ۲۰۲۱ بود که قیمت ها ۶.۳٪ افزایش یافت. 

در سال ۲۰۲۳، ما پیش‌بینی می‌کنیم که میانگین قیمت‌های درخواستی تا ۲ درصد کاهش یابد، به این معنی که قیمت‌ها همچنان بالاتر از آنچه پس از دوره فوق‌العاده شلوغ خانه‌سازی در سال ۲۰۲۱ بود، باقی می‌مانند. 

یکی از محرک های اصلی رشد قیمت مسکن که طی دو سال گذشته شاهد آن بوده ایم، عدم تعادل عرضه و تقاضا بوده است، به گونه ای که افراد بسیار بیشتری نسبت به خانه های موجود برای فروش به دنبال نقل مکان هستند. و در بازار مسکن آرام‌تر، خریداران زمان و مکان لازم را خواهند داشت تا مطمئن شوند خانه مناسبی برای خود پیدا می‌کنند. در نتیجه، ما پیش‌بینی می‌کنیم که مدت زمان فروش یک خانه به چیزی که انتظار داریم در بازار مسکن «معمولی‌تر» ببینیم، در حدود ۶۰ روز افزایش می‌یابد. 

کارشناس املاک ما، تیم بنیستر، می‌گوید: «پس از دو سال و نیم فعالیت دیوانه‌کننده، به راحتی می‌توان فراموش کرد که داشتن چند مناقصه‌دهنده بلافاصله برای خرید خانه‌تان به‌جای استاندارد در سال‌های پیش از همه‌گیری، استثنا بود. یک دوره تعدیل مجدد برای خانه نشینان خواهد بود زیرا املاک برای یافتن خریدار مناسب بیشتر طول می کشد. 

پس این به چه معناست در جایی که شما زندگی می کنید؟ 

پیش‌بینی قیمت مسکن ما بر اساس میانگین ملی است، بنابراین انتظار داریم که قیمت‌ها در برخی از جیب‌های بریتانیا بهتر از سایرین باشد. این به این دلیل است که تغییرات قیمت مسکن در سراسر کشور متفاوت است و بسیاری از بازارهای کوچکتر محلی به طرق مختلف تحت تأثیر قرار می گیرند. به عنوان مثال، رشد قیمت در یک منطقه بسته به نوع ملک موجود، مطلوبیت مکان و مقرون به صرفه بودن خریدار می‌تواند از خیابانی به خیابان دیگر متفاوت باشد. 

می توانید در گزارش قیمت خانه دسامبر ما دریابید که در حال حاضر میانگین قیمت درخواستی در محل زندگی شما چقدر است .  

آیا مردم هنوز به دنبال حرکت هستند؟

پس از ابهام ناشی از افزایش نرخ بهره و تورم بالا، نشانه‌هایی را می‌بینیم که برخی از خریداران آماده هستند تا با ورود به سال جدید، خانه‌های خود را شروع کنند. در این ماه، بازدید از خانه‌های برای فروش در Rightmove نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۲۱، ۱۱ درصد افزایش یافته است، که نشان می‌دهد جابه‌جایی‌های ۲۰۲۳ برای کسانی که قادر به انجام این کار هستند، در نظر گرفته شده است. 

تیم بنیستر، کارشناس املاک ما، می‌گوید: «ما به سمت تعادل یکنواخت‌تر بین عرضه و تقاضا در سال آینده پیش می‌رویم، اما انتظار نداریم که قیمت‌ها در سال ۲۰۲۳ کاهش بیشتری پیدا کند. این در پیش‌بینی ما از میانگین نسبتاً متوسط ​​منعکس می‌شود. کاهش ۲ درصدی در سال آینده  

مشاوران املاک چه می گویند؟ 

گای گیتینز، مدیرعامل فاکستونز می‌گوید: «سال ۲۰۲۲ قطعاً سالی دو نیمه بوده است. ما سال را همچنان با سوار شدن بر موج شتاب ناشی از نیازهای متغیر مردم پس از کووید آغاز کردیم. با شروع افزایش نرخ‌های بهره، بازار در لندن متوقف شد تا نفسی تازه کند و در هفته‌های بعد، شاهد کاهش شدید تقاضای خریداران بودیم.

با این حال، به نظر می‌رسید که تعداد زیادی از خریداران وجود داشتند که نرخ‌های بالاتری را در بودجه خود لحاظ کرده بودند و همچنان مصمم به معامله بودند.»

راب کندی، مدیر فیلیپ جیمز کندی در دیدزبری، می‌گوید: « ماه دسامبر فشارسنج خوبی برای بازار است زیرا ما فعال‌ترین خریدارانی را که قصد دارند در اوایل سال ۲۰۲۳ نقل مکان کنند، ثبت می‌کنیم. ما تا آنجا که ممکن است فروشندگان جدید را تشویق می کنیم که املاک خود را در اواسط دسامبر راه اندازی کنند، زیرا آنها از سطوح بالایی از فعالیت اینترنتی با مشتریانی که تورهای ویدیویی را تماشا می کنند و در نظر دارند در طول دوره جشن حرکت کنند، لذت می برند.”

«این در یکی از محبوب‌ترین روزهای جستجوی ملک در همه جا، یعنی Boxing Day، به اوج می‌رسد، جایی که شما قطعاً می‌خواهید ملک شما حضور داشته باشد. اینها املاکی هستند که موج اول بازدید را در ژانویه جذب می کنند و اول به فروش می رسند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *